200 mld zł na transformację klimatyczną

Środowisko i Energetyka - AdobeStock/Patrycja Rapacka

Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska powiedział podczas konferencji EuroPower 2020 o istocie finansowanie transformacji energetycznej – piszę na łamach GLOBEnergia.pl.

Przedstawiciel MKiŚ podkreślił, że w ramach realizowanej polityki klimatycznej UE stworzono jeden z największych projektów unijnych, czyli Europejski Zielony Ład.

Guibourgé-Czetwertyński zauważył, że jest dużo środków zaangażowanych na ten cel w budżecie UE – będzie to co najmniej 30 proc.  budżetu unijnego. Patrząc na Politykę Spójności, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i inne instrumenty dostępne na poziomie unijnym, resort szacuje, że w ciągu najbliższej dekady na transformację klimatyczną w Polsce będzie do dyspozycji 200 mld zł.

– Potrzebujemy inwestycji, które pomogą w redukcji emisji gazów cieplarnianych, ale pomogą także zdobyć przewagi konkurencyjne w gospodarce.

Z naszej perspektywy są trzy pożądane kierunki rozwoju inwestycji: związane ze sprawiedliwą transformacją, budową zeroemisyjnego systemu elektroenergetycznego, związane z poprawą jakości powietrza.

Chcemy dążyć do elektryfikacji systemów energetycznych w dużych miasta, ale też w ciepłownictwie, do wzrostu efektywności energetycznej budynków – tłumaczył Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Cały artykuł przeczytasz na łamach GLOBEnergia.pl.