Banki dołączą do programu Czyste Powietrze

Mikroinstalacja fotowoltaiczna fot. Adobe Stock/Patrycja Rapacka

2 lutego banki stały się nowymi partnerami w popularnym w Polsce programie Czyste Powietrze. Dziś ruszył nabór wniosków dla banków, które chcą partycypować w pomocy rządowej. Pierwsze instrumenty kredytowe dla Polaków pojawią się już w połowie roku. Nabór ogłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu z szesnastoma funduszami wojewódzkim.

Jak czytamy na stronie programu Czyste Powietrze, jest to ważne wsparcie w wymienie kopciuchów oraz termomodernizacji domów jednorodzinnych. Do programu mogą przystąpić banki komercyjne oraz banki spółdzielcze. Przedstawiciele instytucji finansowych mają czas na złożenie aplikacji do 23 lutego 2021 r. W pierwszym naborze 2021-2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje, wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Zainteresowanie przystąpieniem do programu zapowiedziały już Alior Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Credit Agricole Bank Polska SA oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi. 

Umowy o współpracy będą zawierane między NFOŚiGW, wfośigw, a bankami. Na tej podstawie instytucje finansowe będą pośredniczyć w przekazywaniu do wojewódzkich funduszy wniosków o dotacje z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych. 

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka powiedział, że dołączenie banków jako partnerów programu Czyste Powietrze to istotny krok dla setek tysięcy polskich gospodarstw domowych. Współpraca z sektorem bankowym to odpowiedź na zapotrzebowanie oraz produkt łączący dotację w programie Czyste Powetrze z finansowanie inwestycji poprzez kredyt bankowy. Warto dodać, że dołączenie banków do programu rekomendował Bank Światowy. 

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poinformował, że banki będą współpracować ściśle z wojewódzkimi funduszami. Przedstawiciel Funduszu zapewnia, że Polacy będą mogli w jednym “okienku” za pośrednictwem banku ubiegać się o dotację oraz kredyt na wymianę kopciucha lub termomodernizację domu. Informuje ponadto, że przyznana dotacja pozwoli spłacić część kapitału zaciągniętego kredytu.

Gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego

Kredyty będą objęte gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki niej dostępność kredytu ma być większa. Banki będą mogły zaoferować lepsze warunki kredytowe dla wnioskodawców.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział, że zaangażowanie banków oznacza zwiększenie sieci placówek,w których Polacy będą mogli się ubiegać o dofinansowanie.

Czyste Powietrze

Przypomnijmy, że program Czyste Powietrze będzie realizowany do 2029 r. Łączny budżet pomocy rządowej to 103 mld zł. Informowaliśmy na łamach GLOBEnergia.pl, że łączna wartość dofinansowań na złożone wnioski wynosi 3,67 mld zł, co stanowi około 3,56 proc. budżetu programu. W starej wersji programu Czyste Powietrze, Polacy składali średnio 230 wniosków dziennie. W nowej edycji w przeliczeniu na dzień i wg stanu z 26.01.2021 roku, Polacy składali 238 wniosków. Program Czyste Powietrze cieszy się największym zainteresowaniem w województwie śląskim.

Źródło: Czyste Powietrze