Carporty słoneczne od ML System. Cena, montaż i przyszłość fotowoltaicznych wiat

Fotowoltaika na dachach budynków fot. Adobe Stock/Patrycja Rapacka license

Transformacja energetyki i transportu wymaga łączenia ze sobą kilku rozwiązań. Synergię energetyki słonecznej i elektromobilności stanowią carporty słoneczne. Są to wiaty z zadaszeniem fotowoltaicznymi, które nie tylko chronią pojazd, ale umożliwiają ładowanie samochodu elektrycznego. Taki produkt w ofercie ma także ML System, polski producent i dystrybutor paneli fotowoltaicznych. Prezes Dawid Cycoń odpowiedział na moje pytania na temat carportów słonecznych

Carporty – specyfikacja

ML System informuje GLOBEnergia.pl, że fotowoltaiczne zadaszenie miejsc parkingowych, czyli popularny carport, to rozwiązanie opracowane z myślą o właścicielach domów oraz biurowców. Mogą to być zadaszenia dla pojedynczych miejsc postojowych, jak również parkingów wielostanowiskowych. Przede wszystkim carport to rozwiązanie wykorzystujące energię słonecznej do zasilania samochodu lub innych urządzeń elektrycznych znajdujących się w budynku. W efekcie poprawia bilans energetyczny i obniża koszty użytkowe.

Cena carportów w ofercie ML System zaczyna się od 30 tys. za dwa miejsca postojowe. Konstrukcje ML System wraz z wyposażeniem można zamówić jako gotowe do złożenia elementy lub dokonać zamówienia wraz z usługą montażu. Tą samą konstrukcję można wykorzystać jako fotowoltaiczną pergolę tarasową. Dawid Cycoń podkreśla, że carport może być wykonany w kilku wariantach konstrukcyjnych, a wielkość, kształt, barwę i moc można dobrać z gotowych propozycji lub zaprojektować indywidualnie. Instalacje są szczelne, bezpieczne i estetyczne.

ML System informuje GLOBEnergia.pl, że zamontowane w pokryciu dachowym moduły fotowoltaiczne generują moc od 3,5kw do 5,5kW dla dwustanowiskowego zadaszenia parkingowego, w zależności od wybranych ogniw. Cycoń podkreśla, że zgodnie z normami budowlanymi konstrukcja i moduły są odporne na obciążenie śniegiem oraz parcie i ssanie wiatru, liczone dla najgorszego przypadku usytuowania w Europie.

– Mogą też zostać dodatkowo wyposażone w funkcję „samoodśnieżania” (no-frost) lub podświetlenia. Takie rozwiązanie zostało zastosowane np. na zadaszeniach peronów Dworca Regionalnego w Rzeszowie, czy w Podkarpackim Parku Technologicznym w Jasionce. Stopień przezierności zadaszenia z fotowoltaiką oraz opcjonalne oświetlenie LED lub luminescencyjne dobierane jest w zależności od wymagań klienta lub przepisów budowlanych – tłumaczy prezes ML System.

Całość osadzana jest na konstrukcji aluminiowej w dowolnie dobranych barwach z palety RAL. Ustandaryzowane pod kątem wymiarów i powierzchni nie wymagają zgłoszenia czy pozwolenia na budowę w świetle prawa budowlanego oraz stanowią ciekawą alternatywę lub uzupełnienie dla klasycznych instalacji dachowych.
Carporty są bezobsługowe

ML System informuje, że carport jest w pełni bezobsługowy. Podobnie jak instalacja dachowa wymaga zwykłej okresowej konserwacji polegającej na utrzymaniu czystości zastosowanych modułów i przeglądów. Carporty można też podłączyć do systemu Scada ML System, dzięki czemu dział serwisu ma podgląd online pracy instalacji i szybko jest w stanie zidentyfikować potencjalne anomalie.

Cycoń wyjaśnia, że moduły stosowane w zadaszeniach parkingowych w zależności od wersji, to moduły ramkowe nieprzezierne, gdzie uzysk i produkcja energii są na pierwszym miejscu. Jest to możliwe dzięki modułom typu szkło/szkło, zapewniającym przezierność świetlną, a ograniczającym szkodliwe promieniowanie UV oraz podczerwone, dzięki czemu powierzchnia pod zadaszeniem nie nagrzewa się. Ma to szczególne znaczenie latem, kiedy taras czy samochód jest chroniony przed słońcem.

– Wychodząc naprzeciw nowemu trendowi, jakim jest elektromobilność, ML System zaadaptował rozwiązania zastosowane przy carporcie na potrzeby zasilania samochodów elektrycznych i hybrydowych plug-in poprzez możliwość doposażenia w ładowarkę pojazdów elektrycznych – mówi Cycoń.

Cały artykuł przeczytasz na łamach GLOBEnergia.pl