Czy musimy odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika na dachach budynków fot. Adobe Stock/Patrycja Rapacka license

Wraz z pierwszym śniegiem tej zimy pojawiły się pytania o jego wpływ na moduły fotowoltaiczne, zainstalowane na naszych dachach. Wielu właścicieli posiada mikroinstalacje dopiero od kilku miesięcy i nie wie, jak się zachować w przypadku dużych opadów śniegu. Na łamach portal GLOBEnergia.pl pytam Bogdana Szymańskiego, prezesa SBF Polska PV.

Pod koniec listopada odnotowano w Polsce pierwsze opady śniegu. W przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się pytania o wpływ pokrywy śnieżnej na funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych oraz – co za tym idzie – produkcję energii. Wśród właścicieli jest wiele wątpliwości. Rozwiewa je Bogdan Szymański, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Ekspert tłumaczy, że pokrywa śnieżna wpływa na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej. Wszystko zależy od grubości śniegu.

– W przypadku zaśnieżenia promieniowanie częściowo dociera do modułu. Generacja energii pojawia się, ale nie w dużych ilościach. Jeżeli śnieg zaczyna się zsuwać, to wtedy diody odcinają poszczególne obwody, co powoduje, że część energii padająca na moduł, zamieniana jest na ciepło, w efekcie śnieg zaczyna dosyć szybko zsuwać się z powierzchni modułu tym szybciej im większy jest ich kąt pochylenia. Śnieg generalnie nie ma tendencji do długiego zalegania na modułach fotowoltaicznych – tłumaczy Szumański.

Ekspert informuje w rozmowie z GLOBEnergia.pl, że na pracę modułów tj. produkcję energii,  wpływają intensywne opady śniegu. Szymański tłumaczy, że statystycznie w naszej szerokości geograficznej, przy obecnym klimacie, ma to bardzo małe znaczenie w porównaniu do rocznych zysków.

Cały artykuł przeczytasz na portalu GLOBEnergia.pl.