PepsiCo, neutralność klimatyczna i OZE – pytam koncern o inwestycje w zieloną energię

Środowisko, energetyka - fot. Patrycja Rapacka/Adobe

W 2021 r. PepsiCo, czołowy producent żywności i napojów na świecie, zobowiązał się do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2040 r. Planuje redukcję emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu dostaw o ponad 40 proc. do 2030 r. Koncern chce zmniejszyć swój wpływ na środowisko poprzez m.in. szybsze przejście na stosowanie energii elektrycznej produkowanej w instalacjach OZE. Pytam na łamach GLOBEnergia.pl PepsiCo o konkretne plany.

Konsumenci w ponad 200 krajach i regionach sięgają po produkty firmy PepsiCo ponad miliard razy dziennie. Producenci żywności szukają rozwiązań z obszaru zrównoważonego rozwoju, ustalając własne cele klimatyczne. PepsiCo szacuje, że do 2030 r. ograniczy emisję gazów cieplarnianych o ponad 26 mln ton, co odpowiada emisji wyprodukowanej w ciągu roku przez konwencjonalne samochody. Dotychczas PepsiCo udało się na obszarze Europy zredukować 6 proc. własnych emisji, w porównaniu do stanu z 2015 r. Nowy plan działania PepsiCo obejmuje rolnictwo, opakowania, dystrybucję oraz działalność operacyjną.

Pytamy koncern o planowane inwestycje w OZE. Tomasz Grzelczyk, Senior Director of the Supply Chain E2E w PepsiCo Polska informuje GLOBEnergia.pl, że firma zobowiązała się pozyskiwać w całości energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii i cel ten planuje zrealizować do 2030 r. we wszystkich zakładach. W oddziałach partnerów planowane jest pozyskiwanie 100 proc. OZE do 2040 r.

– Na terenie Europy ustanowiliśmy bardziej ambitny cel i chcemy uzyskać 100 proc. zasilania OZE do 2022 r. we wszystkich zakładach własnych lub podlegających naszej kontroli. W Polsce cel ten został już zrealizowany. To znaczy całość energii elektrycznej służącej do zasilania 4 zakładów oraz naszej siedziby głównej pochodzi z odnawialnych źródeł – informuje Grzelczyk.

W przypadku pozostałych zakładów na terenie Europy PepsiCo planuje podpisywanie umów na zakup zielonej energii. Jednocześnie w planach są działania na rzecz wdrażania nowych instalacji OZE w zakładach lub poza nimi. Grzelczyk tłumaczy, że PepsiCo nie ma konkretnych planów co do ilości generowanej energii z własnych instalacji, czy z zewnętrznych źródeł.

100 proc. OZE w Polsce

Obecnie w Polsce koncern korzysta w 100 proc. z energii generowanej z OZE do zasilania czterech zakładów oraz siedziby głównej. W Polsce już od początku 2019 r. wszystkie 4 zakłady i centrala w Warszawie zasilane są energią pochodzącą z wiatru. Grzelczyk informuje naszą Redakcję, że zapotrzebowanie na energię PepsiCo w Polsce wynosi ok. 50 GWh. Instalacje fotowoltaiczne są obecnie uwzględniane już na etapie projektowym przy nowych inwestycjach. Elektrownie słoneczne są zainstalowane na dachu nowego magazynu w Mszczonowie. W konstrukcji magazynu centralnego firmy w Mszczonowie wykorzystano panele z rdzeniem PIR, które efektywniej izolują budynek od czynników zewnętrznych, a na dachu zainstalowano kolektory słoneczne do podgrzewania wody bytowej.

Cały artykuł przeczytasz na łamach GLOBEnergia.pl.