Rekordowe inwestycje w transformację energetyczną – 500 mld dol. w 2020 r.

Energia elektryczna fot. Mohamed Ramzee z Pixabay

Analitycy BloombergNEF informują, że w 2020 r. po raz pierwszy przekroczono poziom 500 mld dol. inwestycji na rzecz transformacji energetycznej na świecie – piszę na łamach GLOBEnergia.pl.

W 2020 r. w skali globalnej zainwestowano 501,3 mld dol., co stanowi dotychczasowy roczny rekord. Wyliczenia Bloomberga obejmują inwestycje od odnawialnych źródeł energii, po transport, magazyny energii i elektryfikację ogrzewnictwa. Jest to wzrost o 9 proc. w porównaniu z 2019 r. Analitycy podkreślają, że wynik jest imponujący przez wzgląd na fakt że w ubiegłym roku gospodarki dotknęła pandemia koronawirusa.

OZE

W 2020 r. zainstalowano wiele nowych instalacji OZE. Inwestowały instytucje państwowe firmy oraz osoby prywatne. W nowe elektrownie odnawialne zainwestowano 303,5 mld dol., co stanowi wzrost o 2 proc. w porównaniu do 2019 r. Wzrost przyspieszył w szczególności na skutek popularności fotowoltaiki oraz przypływu inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej w wysokości 50 mld dol, co stanowi wzrost o 56 proc. w porównaniu do 2019 r. W sektorze odnotowano także rekordową inwestycję na poziomie 8,3 mld dol. przeznaczonych na projekt farmy morskiej Dogger Bank na Morzu Północnym w Wielkiej Brytanii.

Spadek kosztów umożliwił zainstalowanie rekordowej ilości nowych mocy w fotowoltaice (132 GW o wartości 148,6 mld dol.) i energetyce wiatrowej (73 GW o wartości 142,7 mld dol). W 2020 r.  powstała również największa farma słoneczna o mocy 2 GW Al Dhafrah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Koszt instalacji wyniósł 1,1 mld dol.

Elektromobilność, pompy ciepła i CCS

Elektromobilność rozwijała się najbardziej dynamicznie. Zainwestowano w sumie 139 mld dol. w samochody elektryczne oraz infrastrukturę ładującą. W porównaniu do 2019 r. inwestycje wzrosły o 28 proc.

Rośnie także rynek pomp ciepła, o którym częściej będzie się mówić dzięki realizacji m.in. strategii Fal Renowacji. W skali globalnej zainwestowano 50,8 mld dol. w pompy ciepła instalowane w gospodarstwach domowych. Wzrost stanowił 12 proc. w porównaniu do 2019 r.

Nieco gorzej sytuacja wygląda w sektorze magazynów energii, które uważa się za istotną technologię dla powodzenia transformacji energetycznej oraz rozwoju niestabilnych źródeł OZE. W 2020 r. w technologie magazynów energii zainwestowano 3,6 mld dol.

Wzrasta także popularność technologii wychwytywania i magazynowania CO2 (CCS). Firmy zainwestowały w sumie 3 mld dol., co stanowi trzykrotny wzrost do 2019 r. Wodór pozostaje na razie w tyle – zainwestowano w sumie 1,5 mld dol. W tym segmencie inwestycje spadły aż o 20 proc.

Cały artykuł przeczytasz na łamach GLOBEnergia.pl.