Rozwój fotowoltaiki wpłynie na wzrost popytu na aluminium, miedź i cynk

Mikroinstalacja fotowoltaiczna fot. Adobe Stock/Patrycja Rapacka

Globalna transformacja energetyczna i realizacja celów dekarbonizacji gospodarek na poziomie krajowym stworzą nowe perspektywy dla rynku metali nieżelaznych w nadchodzących latach. Na wzrost popytu na metale będzie miał wpływ przede wszystkim dynamiczny rozwój fotowoltaiki pisze na łamach GLOBenergia.pl.

Według nowego raportu Wood Mackenzie, fotowoltaika będzie miała znaczący wpływ na wzrost popytu na aluminium, miedź i cynk. Wykorzystanie tych metali podwoi się do 2040 roku. Jednak w miarę wypełniania przez rządy zobowiązań dotyczących ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 2 stopni Celsjusza będzie rosło zapotrzebowanie na pozyskiwanie energii słonecznej, co przełoży się na wzrost popytu na niektóre metale.

– Metale nieszlachetne są integralnym składnikiem instalacji fotowoltaicznych. Do zainstalowania paneli potrzebne jest aluminium na ramę przednią oraz stop  aluminium i stali galwanizowanej (ocynkowanej) na części strukturalne. Z kolei miedź jest używana w kablach przesyłowych wysokiego i niskiego napięcia oraz w kolektorach słonecznych – powiedział Kamil Wlazły, analityk Wood Mackenzie.

– Spadające koszty technologii i wzrost efektywności produkcji energii elektrycznej wpłynęły na spadek cen energii pozyskiwanej z instalacji PV. W rezultacie energia słoneczna stała się tańsza niż jakakolwiek inna technologia w wielu częściach Stanów Zjednoczonych i kilku innych krajach na całym świecie. Wraz z dalszym spadkiem kosztów technologii, udział energii słonecznej w produkcji energii będzie wzrastał i zacznie wypierać inne formy wytwarzania energii. Stwarza to ogromną szansę dla sektora metali nieszlachetnych – dodał.

Realizacja celów klimatycznych zwiększy popyt na miedź i cynk

W scenariuszu bazowym Wood Mackenzie, który jest zasadniczo zgodny z założeniem wzrostu średniej temperatury na świecie o 2,8-3 stopnie Celsjusza, zapotrzebowanie na aluminium w instalacjach fotowoltaicznych wyniosło ok. 2,4 mln ton (Mt) w 2020 roku. Oczekuje się, że wzrośnie do 4,6 Mt do 2040 roku. Jednak według scenariuszy Wood Mackenzie Accelerated Energy Transition-2 (AET-2) i Accelerated Energy Transition-1.5 (AET-1.5), wzrost popytu osiągnie 8,5-10 Mt do 2040 roku. Dla porównania, w scenariuszu AET-1.5 Wood Mackenzie, popyt na aluminium ze strony sektora PV wzrośnie z niecałych 3 proc. całkowitej konsumpcji aluminium w 2020 roku do 12,6 proc. w 2040 roku.

Ponadto, spodziewany jest również wzrost zapotrzebowania na miedź, w szczególności w związku z dynamicznym rozwojem technologii PV. Scenariusz bazowy Wood Mackenzie zakłada, że zapotrzebowanie na miedź w tym sektorze wzrośnie z 0,4 Mt w 2020 roku 0,7 Mt do 2040 roku. Tymczasem w scenariuszach AET-2 i AET-1,5 zużycie miedzi z energetyki słonecznej ma wzrosnąć odpowiednio do ok. 1,3 i 1,6 Mt do 2040 roku.

Ze względu na założenie, że cykl żywotność dużych elektrowni słonecznych wynosi co najmniej 30 lat, jedynie powłoki cynkowe mogą zapewnić tanią ochronę antykorozyjną na tak długi okres. Wood Mackenzie szacuje, że instalacje fotowoltaiczne odpowiadają obecnie za około 0,4 Mt globalnego zużycia cynku, przy czym w scenariuszu bazowym analitycy firmy przewidują wzrost do 0,8 Mt do roku 2040. W scenariuszach AET-2 i AET-1,5 wzrost zużycia wyniesie odpowiednio do 1,7 Mt i 2,1 Mt do 2040 roku.

Źródło: Wood Mackenzie

Tekst ukazał się na łamach GLOBenergia.pl