Rynek umów PPA wzrósł o 18 proc. w 2020 r. Liderem Amazon, Total i TSMC

Umowy PPA (ang. Power Purchase Agreement, PPA)  są jednym z megatrendów energetycznych. Kontrakty są postrzegane jako jeden z instrumentów wspierających dekarbonizację gospodarki światowej. Zespół Bloomberg BNEF poinformował, że rynek umów PPA na świecie wzrósł o 18 proc. w skali globalnej, pomimo tego, że otoczenie gospodarcze im nie sprzyja piszę na łamach GLOBEnergia.pl.

W 2020 r. korporacje zakontraktowały w ramach długoterminowych umów za zakup energii elektrycznej 23,7 GW. Wzrost popularności PPA w 2020 r. był napędzany nowymi, rozwijającymi się rynkami OZE. Dla porównania w 2019 r. firmy kupiły w ramach PPA 20,1 GW oraz 13,6 GW w 2018 r. Rynek PPA rozwijał się, pomimo niekorzystnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią koronawirusa oraz niepewnością związaną z wyborami prezydenckimi w USA. W ostateczności wygrał Joe Biden, który zapowiedział przyspieszenie działań na rzecz neutralności klimatycznej.

W 2020 r. na kontrakty PPA zdecydowało się ponad 130 podmiotów, z których większość działa w sektorze naftowym i gazowym oraz technologicznym. Motorem napędowym popychającym koncerny do kontraktów PPA są cele zrównoważonego rozwoju oraz coraz łatwiejszy dostęp do aktywów odnawialnych.

Liderem kontraktów PPA pozostają w dalszym ciągu Stany Zjednoczone, lecz już z mniejszą przewagą nad pozostałymi krajami. Firmy na terytorium USA sygnowały kontrakty PPA o łącznym wolumenie 11,9 GW. Był to jednak spadek na amerykańskim rynku, w gdyż w 2019 r. podpisano umowy obejmujące 14,1 GW.

Za USA uplasowała się Ameryka Łacińska. W tym regionie zakontraktowano tylko 1,5 GW mocy na skutek pandemii. Na tle innych krajów kontynentu wyróżniła się Brazylia, w której zakontraktowano moc 1047 MW w 2020 r. Odnotowano druzgocące spadki w Meksyku, który pierwotnie był potentatem rozwoju PPA. Polityka rządowa skutecznie uderza w sektor OZE.

Znaczącymi rynkami korporacyjnych PPA są także Europa, Bliski Wschód oraz Afryka, dla których zakontraktowano łącznie wolumen 7,2 GW w 2020 r. Rekordowy wzrost odnotowano w Hiszpanii – z 300 MW w 2019 r. do 4,2 GW w ubiegłym roku. Energia z OZE na Półwyspie Iberyjskim jest jedną z najtańszych w Europie, co zachęca firmy do rozważania inwestycji w PPA. Bloomberg zauważa, że zdarzają się nawet transgraniczne umowy PPA. Total i Anheuser Busch zdecydowały się na takie kontrakty w Hiszpanii, w ramach który kupują czystą energię by zasilić swoje aktywa poza granicami Hiszpanii.

Dynamiczny rozwój OZE był zauważalny także w regionie Azji i Pacyfiku. Rekordzistą był Tajwan, w którym firmy podpisały umowy na zakup zielonej energii o łącznej mocy 1,25 GW. Firmy na terenie Tajwanu decydują się na zielone kontrakty przez wzgląd na politykę państwa, która wymaga do przedsiębiorców nabywanie w skali roku 5 MW “czystej” energii.

Bloomberg szacuje, że w 2021 r. do czołówki azjatyckiej dołączy Korea Południowa. W tym roku pojawiły się regulacje wspierające kontrakty PPA oraz program zielonych taryf w porozumieniu z Korea Electric Power Corporation.

Cały artykuł przeczytasz na łamach GLOBenergia.pl.