W sieci Enea Operator pracuje ponad 62 tys. mikroinstalacji

Mikroinstalacja fotowoltaiczna fot. Adobe Stock/Patrycja Rapacka

W 2020 r. operator sieci dystrybucyjnej Enea Operator przyłączył do sieci 43 257 mikroinstalacji o łącznej mocy 300,2 MW – poinformowała GLOBEnergia.pl rzeczniczka prasowa spółki, Danuta Tabaka

Enea Operator informuje, że w ubiegłym roku przyłączył 43 257 mikroinstalacji o łącznej mocy 300,2 MW. Ponadto przyłączył 4 źródła OZE zakwalifikowane do II grupy przyłączeniowej o łącznej mocy 156,0 MW oraz 93 źródła OZE zakwalifikowane do III grupy przyłączeniowej o łącznej mocy 87,01 MW.

W sumie Enea Operator w 2020 r. przyłączył 43 354 instalacje OZE i mikroinstalcje o łącznej mocy 543,21 MW.

Tabaka informuje, że ogółem do końca 2020 r do sieci Enei Operator przyłączonych zostało 62 157 szt. mikroinstalacji o łącznej mocy 435,9 MW. Spółka przewiduje dalszy, dynamiczny rozwój tego obszaru OZE, między innymi ze względu na finansowe systemy wsparcia takie jak Mój Prąd oraz Czyste powietrze, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Nie ma przeciążeń sieci niskich napięć

Rzeczniczka spółki podkreśla, że pomimo dużej dynamiki przyrostu mikroinstalacji, w większości przypadków współpracują one z siecią nN (niskiego napięcia) bez zakłóceń i bez negatywnego wpływu na jej parametry. Przy obecnej liczbie i mocy zainstalowanych mikroinstalacji nie pojawią się przeciążenia sieci nn.

Rozwój energetyki rozproszonej ma wpływ na sieć i jej pracę

Tabaka zauważa jednak, że dynamiczny przyrost generacji rozproszonej, w tym mikroinstalacji, ma wpływ na sieć i jej pracę.

– Przewidując wcześniej duże zainteresowanie małymi instalacjami OZE, głównie fotowoltaicznymi, podjęliśmy i nadal podejmujemy działania oraz inwestycje, które pozwolą na bezpieczną i elastyczną pracę sieci dystrybucyjnej – informuje przedstawicielka spółki.

W Enei Operator prowadzone są projekty badawczo-rozwojowe, które w przyszłości mogą posłużyć do dalszego rozwoju energetyki rozproszonej z zapewnieniem bezpieczeństwa i jakości dostaw energii elektrycznej dla wszystkich odbiorców. Tabaka dodaje, że spółka opracowała matematyczne algorytmy doboru urządzeń zapewniających właściwą pracę sieci energetycznej, zamontowała układy bilansujące w stacjach SN/nN (transformujących średnie napięcie na niskie), które na bieżąco monitorują parametry energii. Enea Operator posiada i rozwija zaawansowane systemy IT.

Cały artykuł przeczytasz na GLOBEnergia.pl.