Wyeksportowano pierwsze łopaty z rosyjskiej fabryki Vestasa

,

Rosyjskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej poinformowało, że rozpoczęto eksport pierwszych łopat wirnika z rosyjskiej fabryki, która jest wspólnym przedsięwzięciem duńskiego podmiotu Vestas Manufacturing, rosyjskiego Rusnano oraz władz Uljanowska.

Pierwsze łopaty wirnika o długości 63 metrów i i wadze 14,5 tony będą zainstalowane w elektrowni wiatrowej w obwodzie rostowskim. Budowa farmy wiatrowej jest realizowana przez podmiot Wietroparki FRV. Deweloper ma wybudować w sumie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 1800 MW.

RAWI podkreśla, że z pewnością instalacja będzie testem dla realizacji wymogu, jakim jest budowa instalacji OZE z lokalnych komponentów. Obecne program wsparcia dla budowy elektrowni wiatrowych wymaga 65-procentowego udziału tzw. local content. W przypadku wspomnianej budowy wiatraków w obwodzie rostowskim, turbiny Vestasa będą wypełniały aż 18 procent wymaganego udziału.

Źródło: RAWI

Sektor energetyki wiatrowej jest dopiero rozwijającym się rynkiem w Rosji. W 2013 roku rozpoczęto pierwsze aukcje OZE i do 2024 roku Rosja oczekuje 5,4 GW mocy zainstalowanych w sektorze energetyki odnawialnej. 3,35 GW ma pochodzić właśnie z energetyki wiatrowej. Spółki rosyjskie jak i zagraniczne liczą na korzystny projekt wsparcia budowy instalacji po 2024 roku. Obecnie w rosyjskim ministerstwo energii trwają dyskusje nad modelem wsparcia dla instalacji OZE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *