Na Górze Żar powstał bateryjny magazyn energii

Na Górze Żar w województwie śląskim uruchomiono magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh. Instalacja powstała obok pierwszej należącej do spółki PGE Energia Odnawialna farmy fotowoltaicznej o mocy 0,6 MW. W imieniu redakcji GLOBenergia.pl wzięłam udział w uroczystym otwarciu pracy magazynu. Zapytaliśmy prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego o kwestie recyklingu magazynu.

Inwestycja w bateryjny magazyn energii została zrealizowana w ramach projektu badawczo-rozwojowego i posłuży do prowadzenia badań w zakresie wykorzystania magazynów energii w działalności biznesowej największego producenta energii elektrycznej w Polsce. Celem projektu jest zweryfikowanie możliwości świadczenia usług systemowych i usług elastyczności, służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Wojciech Dąbrowski, Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej powiedział, że spółka rozwija program magazynowania energii. Poinformował, że trzy miesiące po ogłoszeniu Strategii Grupy PGE, w grudniu 2020 roku oddano do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Inwestycja na górze Żar, to kolejne tego typu przedsięwzięcie.

Magazyn na górze Żar składa się z dwóch kontenerów wyposażonych w układy bateryjne w technologii NMC (litowo-niklowo-magnezowo-kobaltowej) i przekształtniki AC/DC (przekształcające prąd stały w przemienny) oraz stacji transformatorowej nN/SN. Bateryjny zasobnik energii przygotowany jest do pracy bezobsługowej i wyposażony jest w systemy zdalnego nadzoru i sterowania. W rozmowie z GLOBEnergia.pl przedstawiciele poinformowali, że praca magazynu przewidywana jest na około 10 lat i dzięki niemu zostaną zbadane możliwości pracy takiej technologii w świadczeniu usług systemowych.

Magazyn energii na Górze Żar fot. Patrycja Rapacka

Zasobnik przyłączony został do sieci średniego napięcia 15 kV. Zlokalizowanie go na tym poziomie napięć, umożliwi poddanie go testom pod kątem współpracy i optymalizacji pracy sieci elektroenergetycznej.

Magazyn energii na Górze Żar fot. Patrycja Rapacka

Zbudowana na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim farma fotowoltaiczna o mocy 0,6 MW jest najwyżej położoną tego typu instalacją w Polsce. Na wysokości 740 m n.p.m. znajduje się 2400 paneli fotowoltaicznych, usytuowanych w 16 rzędach – każdy o mocy 250 W. Łączna powierzchnia paneli wynosi 3,5 tys. m².

W Żarnowcu powstanie magazyn energii o mocy 205 MW

PGE pracuje nad projektem magazynu w Żarnowcu o mocy 205 MW, który będzie jedną z największych tego typu instalacji na świecie. Docelowo, do 2030 roku polska firma energetyczna wybuduje magazyny energii o łącznej mocy co najmniej 800 MW.

Rozwój magazynów energii jest konieczny m.in. ze względu na dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce, szczególnie takich jak fotowoltaika. Nie są one źródłami o stałej dyspozycyjności, czyli ich produkcja jest całkowicie zależna od zmiennych warunków atmosferycznych. Dodatkowo są one często przyłączane do sieci średnich i niskich napięć. Dla operatorów systemów elektroenergetycznych stanowi to duże wyzwanie technologiczne i operacyjne.Magazyn energii na Górze Żar fot. Patrycja Rapacka

Magazyn energii na Górze Żar fot. Patrycja Rapacka

Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna powiedział, że dynamiczny wzrost znaczenia instalacji odnawialnych, wymusił opracowanie nowych sposobów stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznych. Stosowane dotychczas metody, wykorzystujące elastyczność dużych jednostek wytwórczych, były niewystarczające, a dodatkowo nie odpowiadały potrzebom lokalnym na poziomie sieci średniego i niskiego napięcia.

– Aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane, kluczowe okazało się stworzenie rozwiązań, które pozwolą stabilizować energię jak najbliżej źródeł OZE oraz dostosowywać ją automatycznie do lokalnych warunków panujących w sieci – powiedział Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

Dzięki magazynom – takim jak ten zbudowany na górze Żar – można niwelować skutki włączania do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego źródeł odnawialnych o zmiennej dyspozycyjności, a także zwiększyć zdolności przyłączeniowe nowych wolumenów mocy z OZE i poprawić charakterystykę pracy sieci.

Co z recyklingiem baterii?

Nasza redakcja zapytała prezesa Wojciecha Dąbrowskiego, czy w związku z rozwojem programu magazynów energii spółka analizuje już na tym etapie rozwój recyklingu baterii. Po zużyciu baterii pozostaje pytanie, w jaki sposób je zagospodarować oraz czy będą poddane recyklingowi. Przedstawiciel firmy opowiedział, że na tym etapie firma nie analizuje tej kwestii. Podkreślił jednak, że o recyklingu baterii zaczyna się mówić.

– Dzisiaj jest już realizowany recykling małych akumulatorów, ale zadaniem naszym jest na razie zbudowanie magazynów energii. Recykling to pieśń przyszłości. Recykling magazynów to podobna technologia jak w przypadku akumulatorów do samochodów, tyle znacznie większych, bardziej pojemnych – powiedział Dąbrowski.

W związku z czym dodał, że nie będzie problemu z recyklingiem magazynów energii w przyszłości.

Źródło: PGE, własne

Artykuł został opublikowany na łamach GLOBENergia.pl