Prace nad rozwojem offshore wind są kontynuowane

Morska energetyka wiatrowa / Adobe Stock/Patrycja Rapacka

W trakcie konferencji EuroPOWER 2020 podjęto temat rozwoju sektora onshore i offshore wind. Wiceminister Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik ds. OZE Ireneusz Zyska podkreślił, że sytuacja w obszarze lądowej energetyki wiatrowej nie jest aż tak zła, natomiast w przypadku morskiej energetyki wiatrowej resort będzie dążył do najszybszego przyjęcia ustawy offshore wind. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Pełnomocnik ds. morskiej energetyki wiatrowej Zbigniew Gryglas poinformował, że trwają obecnie prace nad portem instalacyjnym piszę na łamach GLOBEnergia.pl.

W aukcjach 2016-2019 zakontraktowano 3386 MW w ramach lądowej energetyki wiatrowej, a w latach 2020-2021 MKIŚ przewiduje 1400 MW na kanwie obecnie obowiązujących przepisów. Zyska tłumaczył, że dodając obecną moc zainstalowaną w sektorze onshore, czyli 6145 MW, to uzyskujemy ponad 10 GW mocy na lądzie. Jest to bardzo dobry rezultat – stwierdził przedstawiciel resortu.

– Uważam, że tzw. zasada 10 H powinna pozostać jako generalny zapis, ewentualne odstępstwa powinny być ujęte za zgodą lokalnych społeczności dla ich dobrych społeczności. Pamiętajmy skąd się wzięła zasada 10H, musimy respektować także spokój społeczny. Protesty społeczności wynikały m.in. ze złych praktyk deweloperów. Dziś powstał Kodeks Dobrych Praktyk. Powinniśmy mieć na uwadze szereg argumentów – tłumaczył Zyska.

Fundamentalny dla bezpieczeństwa energetyki będzie rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Polska posiada duży potencjał i odpowiednie warunki w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Bałtyku, w tym także wietrzne, które pozwolą wykorzystać potencjał 11 GW do 2040 r.

Po roku 2040 Polska może dysponować mocą zainstalowaną 20, a nawet 30 GW mocy, Zyska zauważył, że UE ogłosi niebawem strategię rozwoju sektora offshore wind, na Morzu Bałtyckim przewiduje się nawet 83-93 GW. Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych była wielokrotnie konsultowana, stąd – jak wskazał Zyska – powinniśmy dążyć do najszybszego przyjęcia ustawy, co jest obecnie realizowane.

Gryglas powiedział, że rozwój offshore wind to nie tylko projekt energetyczny, ale i gospodarczy. Podkreślił, że decydenci będą walczyć, aby jak najwięcej funduszy w ramach tego projektu pozostało w Polsce.

Cały artykuł jest dostępny na łamach GLOBEnergia.pl. Zachęcam do lektury!