Windhunter academy to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek szkoleniowy branży energetyki wiatrowej. Zespół szkoleniowy samodzielnie oraz we współpracy z inwestorami działającymi w offshore wind przygotowuje kadry do obsługi wiatraków na Morzu Bałtyckim. Do pracy jako technik turbin wiatrowych na lądzie i morzu chętni są rybacy, górnicy, a także w żołnierze. – Prowadzimy specjalny program przekwalifikowania żołnierzy, którzy zdecydowali się na zakończenie swojej służby i przejście na emeryturę. W tej chwili, dziesiątki byłych żołnierzy wykorzystują swoje umiejętności oraz zdobytą wiedzę w sektorze energetyki wiatrowej, przyczyniając się do rozwoju branży – mówi w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl Ewelina Szałankiewicz, szefowa działu sprzedaży w windhunter academy.
Windhunter academy wraz z inwestorem RWE wdrożył program szkoleniowy dla rybaków. Pogram daje im szansę na rozpoczęcie nowej ścieżki kariery dzięki pracy w „zielonych” zawodach. Uczestnicy przechodzą intensywny 3 tygodniowy kurs. Ewelina Szałankiewicz, head of sales w windhunter academy poinformowała redakcję OffshoreWindPoland.pl, że pierwsza grupa szkoleniowa liczyła 8 uczestników, co zgodnie z wytycznymi Global Wind Organisation jest optymalną liczbą, uwzględniającą wysoką jakość. Jaka jest ścieżka zatrudnienia po takim przeszkoleniu?
-Sektor energetyki wiatrowej jest obecnie w potrzebie wykwalifikowanych pracowników. W związku z tym, jako windhunter academy, organizujemy specjalne spotkanie z pracodawcami, mające na celu umożliwienie uczestnikom programu, w tym przypadku rybakom, zapoznania się z warunkami pracy oraz procesem rekrutacyjnym – wyjaśnia.
Nie tylko rybacy
Okazuje się, że nie tylko rybacy są chętni do udziału w szkoleniach, które umożliwiają pracę w sektorze energetyki wiatrowej. Szałankiewicz podkreśla, że projekt przekwalifikowania rybaków stanowi kolejny etap działań windhunter academy w obszarze programów przekwalifikowujących.
-Z powodzeniem przeprowadziliśmy już dwa projekty, skierowane do górników, którzy zmuszeni byli podjąć nową ścieżkę kariery w sektorze energetyki wiatrowej w wyniku wygaszania miejsc pracy w kopalniach. Wszyscy uczestnicy tych programów otrzymali wiele ofert zatrudnienia, a obecnie większość z nich aktywnie działa w branży wiatrowej. Stanowi dla nas niezmierną satysfakcję obserwować ich ciągły rozwój zawodowy oraz awans na coraz bardziej odpowiedzialne stanowiska – informuje.
Jak się okazuje, zaangażowanie ośrodka nie kończy się na przekwalifikowaniu rybaków i górników.
-Ponadto, prowadzimy specjalny program przekwalifikowania żołnierzy, którzy zdecydowali się na zakończenie swojej służby i przejście na emeryturę. W tej chwili, dziesiątki byłych żołnierzy wykorzystują swoje umiejętności oraz zdobytą wiedzę w sektorze energetyki wiatrowej, przyczyniając się do rozwoju branży – mówi Szałankiewicz.
Zainteresowanie pracą i szkoleniami rośnie
Ośrodek szkoleniowy obserwuje w szczególności znaczący wzrost zainteresowania zawodem technika turbin wiatrowych. Jednym z kluczowych czynników jest rozwijający się projekt farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
– Zarówno pracodawcy, jak i potencjalni pracownicy doskonale rozumieją, że tak ambitne przedsięwzięcie będzie wymagało znacznej liczby nowych techników. W ramach windhunter academy od wielu lat prowadzimy intensywną kampanię informacyjną, skierowaną do osób zainteresowanych rozpoczęciem kariery w branży wiatrowej – informuje ekspertka,
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku ośrodek szkoleniowy opracował specjalny pakiet szkoleń podstawowych o nazwie „Kurs Technik Turbin Wiatrowych”.
-Ten program umożliwia osobom bez wcześniejszego doświadczenia lub wykształcenia technicznego rozpoczęcie pracy w sektorze energetyki wiatrowej. Nasi uczestnicy otrzymują kompleksowe wsparcie, obejmujące informacje dotyczące programu, pomoc w sprawach formalnych oraz asystę w możliwościach finansowania. Najważniejszym jednak aspektem naszego programu jest przekazanie niezbędnych umiejętności i kwalifikacji, które umożliwiają podjęcie pracy na całym świecie – dodaje.
Windhunter academy wyróżnia się dedykowanym podejściem zgodnym z bieżącymi potrzebami rynkowymi, dlatego nie bez powodu nowi specjaliści znajdują pracę z sukcesami.
Przypomnijmy, że w połowie kwietnia br. Politechnika Koszalińska nawiązała porozumienie z windhunter academy, które potwierdza uruchomienie pod patronatem firmy nowej specjalności na kierunku „Energetyka” – Morskiej Energetyki Wiatrowej”.
Nasze zaangażowanie nie kończy się jednak na przekwalifikowaniu rybaków i górników. Ponadto, prowadzimy specjalny program przekwalifikowania żołnierzy, którzy zdecydowali się na zakończenie swojej służby i przejście na emeryturę. W tej chwili, dziesiątki byłych żołnierzy wykorzystują swoje umiejętności oraz zdobytą wiedzę w sektorze energetyki wiatrowej, przyczyniając się do rozwoju branży.
Autor: Patrycja Rapacka | Artykuł ukazał się na łamach offshorewindpoland.pl.