Tauron, Enea i PGE zacieśniają współpracę w offshore wind. Powołają celową spółkę

offshore

18 stycznia br. został podpisany list intencyjny w sprawie współpracy przy projektach morskich farm wiatrowych. Sygnatariuszami porozumienia są przedstawiciele polskich firm Tauron Polska Energia, Enea, Polska Grupa Energetyczna. W ślad za listem będzie powołana celowa spółka służąca rozwojowi projektów offshore wind – piszę na łamach GLOBEnergia.pl.

W wydarzeniu uczestniczył Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Pełnomocnik Rządu do Spraw Transformacji Spółek Energetycznych i Górnictwa Węglowego. Przedstawiciel MAP powiedział, że sygnowany list oznacza zaawansowaną współpracę trzech polskich grup energetycznych, wykorzystujących wspólnie szanse płynące z morskiej energetyki wiatrowej. Dodał, że Morze Bałtyckie jest miejscem w Europie, które jest atrakcyjne dla tego rodzaju projektów. Podkreślił, że właściwie spółki skarbu państwa już rozpoczęły realizację projektów morskich farm wiatrowych, a efekty będa widoczne niebawem.

– Inwestycje w offshore wind będą biznesowo rentowne. Z punktu realizacji PEP 2040 będą tymi zielonymi źródłami energii, które będą sięgały 11 GW mocy. Nasze firmy są już na zaawansowanym etapie – powiedział Soboń.

Powołanie spółki celowej

Przedstawiciel MAP poinformował, że najbardziej zaawansowana w pracach jest Polska Grupa Energetyczna. Jednym ze następstw listu intencyjnego będzie powołanie celowej spółki PGE, Tauron Polska Energia i Enea, dedykowanej projektom w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) powiedział, że inwestowanie w offshore wind na Bałtyku jest jednym z najważniejszych projektów energetycznych koncernu. – Mówimy o skali inwestycji na poziomie nawet 140-150 mld zł. To ogromne wyzwanie organizacyjne i finansowe, ale i z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego. W przyszłości projekty przysłużą się zwiększeniu tego bezpieczeństwa. Jako PGE jesteśmy dalece zaawansowani realizując projekty offshore wind. Nasze planowane farmy to 3,5 GW, są negocjowane z potencjalnym partnerem – powiedział Dąbrowski.

Umowa partnerska PGE i Ørsted

Przypomnijmy, że w 2019 r. PGE i duński Ørsted sygnowały wstępne porozumienie opisujące ramy współpracy przy transakcji nabycia przez duński koncern 50 proc. udziałów w dwóch projektach budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 2,5 GW.

Prezes PGE poinformował, że rozmowy są finalizowane, dokumentacja będzie liczyła ponad 1000 stron. – Mam nadzieję, że w najbliższych dniach będziemy mogli posiadać porozumienie – powiedział Dąbrowski.

Prezes PGE zapowiedział, że będą organizowane kolejne spotkania z dostawcami. Dąbrowski nie wyklucza współpracy z zagranicznymi podmiotami. W ramach listu intencyjnego, a dokładniej nowej spółki celowej, w połowie lat 30.  trzy spółki mogą wspólnie wnioskować o koncesje.

Cały artykuł przeczytasz na łamach GLOBEnergia.pl.