Norweska spółka konsultingowo-inżynierska Global Maritime poinformowała, że na terenie farmy morskiej Hywind Tampen zainstalowano pierwszą pływają turbinę o mocy 11 MW.
Hywind Tampen to projekt pływającej farmy wiatrowej o mocy 95 MW. Instalacja wiatrowa będzie dostarczać energię dla platform wiertniczych znajdujących się na polach Snorre oraz Gulfaks na Morzu Północnym. Będzie to pierwsza elektrownia wiatrowa na świecie zasilająca w energię wiatrową morskie platformy gazowe i naftowe.
Budowie pierwszych turbin wiatrowych przyglądał się sam premier Jonas Gahr Støre, który odwiedził bazę Wergeland w gminie Gulen (Vestland). W momencie wizytacji rządu na farmie morskiej były już zainstalowane cztery z 11 turbin wiatrowych. Turbiny instalowane są na wysokości do 190 metrów nad fiordem Fensfjorden, a następnie są odholowywane 140 km w stronę Morza Północnego. W projekcie uczestniczy łącznie 7 głównych dostawców i wielu podwykonawców, przy czym udział norweskich dostawców wyniósł około 50 proc. (wskaźnik local content). Farma zostanie uruchomiona w trzecim kwartale 2022 roku.
– W niecałe trzy lata po przedstawieniu planów rozwoju i eksploatacji możemy dziś wskazać na wynik dobrej współpracy pomiędzy władzami Norwegii i branżą, dzięki której pływająca morska energetyka wiatrowa stała się rzeczywistością. Następnym krokiem jest realizacja większych projektów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Północnym – mówi Pål Eitrheim, wiceprezes wykonawczy ds. odnawialnych źródeł energii w Equinor.
Farma wiatrowa będzie miała łączną moc 88 MW, co prawdopodobnie pokryje około 35 proc. rocznego zapotrzebowania na energię na pięciu platformach wydobywczych Snorre A i B oraz Gullfaks A, B i C. Zmniejszy to zapotrzebowanie na lokalnie produkowaną energię gazową na polach, a tym samym ograniczy roczną emisję z pól o około 200 tys. ton CO2, co odpowiada emisji ze 100 tys. pojazdów – wylicza Equinor.
Koszty projektu wynoszą około 5 miliardów koron norweskich (NOK). Equinor i jego partnerzy otrzymali 2,3 mld NOK w ramach wsparcia Enova oraz 566 mln NOK z Funduszu NOx. Wsparcie to przyczyniło się do rozwoju technologii, umożliwiając dalszą komercjalizację pływającej morskiej energetyki wiatrowej na dużą skalę.
Hywind Tampen będzie też miejscem badań wpływu pływających wiatraków na ekosystem morski. Equinor od kilku lat gromadzi dane na temat projektu Hywind Scotland. Wraz z Norweskim Instytutem Badań Morskich i Uniwersytetem w Bergen (UiB) Equinor wspiera badania nad rybołówstwem pelagicznym w rejonie Hywind Tampen. Dane te zostaną wykorzystane w ramach projektu badawczego „WindFish”.
Rząd ma ambicję produkować prawie tyle samo energii elektrycznej z morskiej energetyki wiatrowej, ile Norwegia produkuje we wszystkich źródłach OZE. W planach kraju nordyckiego jest zainstalowanie łącznie 30 GW w wiatrakach morskich do 2040 roku.
Źródło: Equinor/Global Maritime