Instalacja wiatrowa nad brzegiem morza fot. Ines Groen/Pixabay
Offshore wind Offshore Wind Poland

Ruszyły konsultacje unijnej strategii dla sektora offshore wind

Komisja Europejska poinformowała, że dziś ruszyły konsultacje publiczne unijnej strategii dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Mają potrwać do 24 września br. Jej prezentacja spodziewana jest w czwartym kwartale 2020 roku.

Europejski Zielony Ład ma na celu sprostanie wyzwaniom związanym z klimatem i środowiskiem, które są głównymi zadaniami tej Komisji. Morska energetyka wiatrowa ma odegrać kluczową rolę w osiągnięciu unijnych celów energetycznych i klimatycznych w latach 2030–2050. Po pandemii koronawirusa kluczowe jest unikanie znacznych opóźnień w inwestycjach w sektorze offshore wind, które mogą pomóc we wspieraniu ożywienia gospodarczego, prowadzącego do trwałego wzrostu. Unijna strategia offshore wind ma określić, jak najlepiej wykorzystać potencjał sektora MEW i zaproponować działania na rzecz zwiększenia wytwarzania energii z morza, dystrybucji i jej wykorzystania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Istotne będzie także wzmacnianie łańcuchów wartości w sektorze MEW.

Potencjał morskiej energetyk wiatrowej w Europie jest duży. Szacuje się, że ponad 250 GW zainstalowanej morskiej energii wiatrowej do 2050 roku obejmuje Morze Północne, Morze Bałtyckie, Morze Czarne, Morze Śródziemne i Ocean Atlantycki.

Prace nas strategią można śledzić na stronie Komisji Europejskiej.

Przeczytaj także...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.