Ruszyły konsultacje unijnej strategii dla sektora offshore wind

Instalacja wiatrowa nad brzegiem morza fot. Ines Groen/Pixabay

Komisja Europejska poinformowała, że dziś ruszyły konsultacje publiczne unijnej strategii dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Mają potrwać do 24 września br. Jej prezentacja spodziewana jest w czwartym kwartale 2020 roku.

Europejski Zielony Ład ma na celu sprostanie wyzwaniom związanym z klimatem i środowiskiem, które są głównymi zadaniami tej Komisji. Morska energetyka wiatrowa ma odegrać kluczową rolę w osiągnięciu unijnych celów energetycznych i klimatycznych w latach 2030–2050. Po pandemii koronawirusa kluczowe jest unikanie znacznych opóźnień w inwestycjach w sektorze offshore wind, które mogą pomóc we wspieraniu ożywienia gospodarczego, prowadzącego do trwałego wzrostu. Unijna strategia offshore wind ma określić, jak najlepiej wykorzystać potencjał sektora MEW i zaproponować działania na rzecz zwiększenia wytwarzania energii z morza, dystrybucji i jej wykorzystania w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Istotne będzie także wzmacnianie łańcuchów wartości w sektorze MEW.

Potencjał morskiej energetyk wiatrowej w Europie jest duży. Szacuje się, że ponad 250 GW zainstalowanej morskiej energii wiatrowej do 2050 roku obejmuje Morze Północne, Morze Bałtyckie, Morze Czarne, Morze Śródziemne i Ocean Atlantycki.

Prace nas strategią można śledzić na stronie Komisji Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *