Wsparcie dla OZE w Rosji może sięgnąć 400 mld rubli?

Elektrownia wiatrowa

Rosyjskie media informują, że nowy program wsparcia OZE w Rosji może sięgnąć nawet 400 miliardów rubli.

Obecny program wsparcia odnawialnych źródeł energii w Rosji kończy się w 2024 roku. Rząd Federacji Rosyjskiej pracuje obecnie nad planem wsparcia na okres od 2025 roku. Okazuje się, że nowy program obejmowałby inwestycje do 2035 roku. Takie dane zostały przedstawione podczas posiedzenia rządu z udziałem wicepremiera Rosji, Dmitrija Kozaka.

Do 2035 roku Rosja planuje podwoić zainstalowane moce w sektorze OZE. Rosjanie będą preferować wsparcie dla projektów wiatrowych, solarnych oraz dotyczących elektrowni wodnych. Na te ostatnie w planie jest przeznaczenie 30 miliardów rubli.

Z kolei portal Wind Power Monthly poinformował, że według jego informacji rząd Rosji przeznaczy około 222 miliardów rubli (ponad 3 miliardy euro) na rozwój samej energetyki wiatrowej. Ponadto w planach jest także zwiększenie wymaganego local content w projektach OZE.

OZE w Rosji rozwija się, ale branża właściwie dopiero raczkuje. Do 2024 roku w tym kraju planuje się zainstalować 5,4 GW mocy „odnawialnych”. 3,4 GW będzie stanowiła energetyka wiatrowa. Rosji zależy przede wszystkim na rozwoju własnej technologii, na której będzie można także zarobić. Rosyjska branża wiatrowa współpracuje także już zagranicznymi graczami na rynku energetyki wiatrowej. Wśród nich jest duński Vestas, fińskie Fortum czy włoski deweloper Enel.

Źródło: RIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *